Popis programu

Screening karcinomu děložního hrdla byl v České republice zavedený v roce 2008. Cervikální screening spočívá v pravidelných gynekologických preventivních prohlídkách, které by ženy starší 15 let měly jednou ročně absolvovat. Preventivní prohlídka u gynekologa je hrazena z veřejného zdravotního pojištění a jejím cílem je odhalení případných přednádorových změn (prekanceróz), či časné stadium zhoubného nádoru.

Preventivní prohlídka u gynekologa spočívá ve vyšetření zevních rodidel, vyšetření pohlavních orgánů a děložního hrdla pomocí tzv. gynekologických vyšetřovacích zrcadel a kolposkopu, kdy se nejprve provádí kolposkopické vyšetření děložního čípku a následně odběr cytologie. Cytologie je součástí gynekologické preventivní prohlídky, jejímž cílem je odhalení a včasné zachycení časných stadií rakoviny děložního hrdla. Gynekolog při vyšetření provede stěr z děložního hrdla a vzorek buněk poté odešle k vyhodnocení do akreditované cytologické laboratoře. Výsledek následně ukáže, zda jsou na děložním čípku změny, které by mohly vést až k rakovině děložního hrdla. Volitelnou možností lékaře je pak také vaginální ultrazvukové vyšetření. V případě nejasných či abnormálních výsledků je doporučeno sledování změn a provádění kontroly v kratším intervalu (3–6 měsíců).

Jsou případy, které mohou tomuto vyšetření uniknout (nádory endocervikální, které jsou uloženy mimo dosah stěru sliznice z čípku), a pokud ty dají vznik již nádorovému onemocnění, pravidelné gynekologické vyšetření je schopno jej objevit v iniciálním stadiu: toto onemocnění je ve více než 95 % případů vyléčitelné. Od objevení prvních přednádorových změn ke zhoubnému nádoru totiž uběhne dlouhá doba (kolem tří let).

U žen ve věku 35, 45 a 55 let je v případě negativního nálezu cytologického screeningu provedeno také testování na přítomnost HPV v cervikálním stěru, které je v těchto letech hrazeno zdravotní pojišťovnou.  Ženy v ostatních věkových kategoriích si také mohou nechat provést HPV test, ten ale není hrazen z veřejného zdravotního pojištění.

Gynekolog či praktický lékař může pacientce vystavit žádanku na screeningové mamografické vyšetření (nebo pacientku seznámí s možností samovyšetření prsů). Ženy od 45 let mají nárok na screeningové mamografické vyšetření prsů jedenkrát za dva roky na akreditovaných pracovištích. Více informací o mamografickém screeningu naleznete na oficiálních stránkách Programu screeningu karcinomu prsu.

Gynekolog či praktický lékař může pacientce předepsat také vyšetření formou testu na okultní krvácení do stolice (TOKS), a to pacientkám starším 50 let ve dvouletém intervalu. TOKS je možné nahradit screeningovou koloskopií provedenou na akreditovaných pracovištích jednou za 10 let. Více informací o kolorektálním screeningu naleznete na oficiálních stránkách Programu screeningu kolorektálního karcinomu.